top of page

Kastrování koček a kocourů

Kastrace koček a kocourů je jeden z nejčastějších veterinárních operativních úkonů. Jedná se o rutinní zákrok, při kterém odstraňujeme u koček vaječníky a u nás v ordinaci i dělohu. Ze zásady provádíme tzv. ovariohysterektomii (odstranění vaječníků i dělohy), protože i na kočičí děloze se mohou časem vyskytnout patologické procesy.  Kocoury kastrujeme tradičně skrotální metodou.

Kastrace kocoura

U kocoura je význam kastrace hlavně v zamezení rozmnožování. Nekastrovaný kocour má tendenci se toulat, bránit svoje teritorium, značkovat a pouštět se do různých šarvátek. Mnohdy si z boje odnese pěkné šrámy.

 

Kastrování kočky

U koček se podobně jako u fen sníží riziko vzniku rakoviny (mléčné žlázy, vaječníků, dělohy). Kastrovaná kočka nemrouská a nebudete muset řešit starosti s nechtěnými koťaty.

 

Jak zákrok probíhá?

Na kastraci kocoura a kočky se stačí objednat telefonicky, předoperační vyšetření provedeme před zákrokem. Před kastrací doporučujeme vyšetření na virusové onemocnění FIV (tzv. kočičí AIDS) a FeLV (tzv. kočičí leukémie), která se častěji vyskytují u venkovních koček a kocourů, kteří se toulají a dochází u nich k různým střetům, právě při kterých může docházet k přenosu nemocí.


kastrování koček a kocourů

 

Nejvhodnější doba pro kastraci je po dosažení pohlavní dospělosti, tedy kolem 5. měsíce života (v závislosti na velikosti plemene). Zákroku předchází dodržení 8 hodinové hladovky, kvůli prevenci zvracení při anestezii. Ráno si od vás kočku/kocourka převezmeme a odpoledne, plně probuzeného, si ho zase vyzvednete. Používáme šetrnou anestezii a všechny naše pacienty necháváme nějaký čas v klidu ve vyhřívaných boxech, které se pyšní certifikací „cat friendly“, jsou uzpůsobeny pro zvýšení komfortu a pohodlí Vaší kočky. Při manipulaci s kočkami i na hospitalizaci používáme pro větší komfort a minimalizaci stresu Feliway (kočičí hormon navozující pocit bezpečí a minimalizující stres). Druhý den následuje kontrola. U kocourů se stehy nevytahují, používáme plně vstřebatelné materiály.

U koček obvykle volíme vnitřní (intradermální) stehy, které také nevytahujeme. Velkou výhodu tyto stehy přináší u venkovních koček, které by se na vybírání stehů už nemuselo podařit chytit.

 

Výhody kastrování výrazně převyšují rizika a možné komplikace spojené se zákrokem. Jediným proti může být riziko spojené s anestezií. Komplikace při anestezii jsou velice vzácné, ale nelze je úplně vyloučit, proto vždy provádíme předoperační vyšetření. Máte další otázky? Neváhejte nás kontaktovat telefonicky nebo nám napsat na náš email.

Comments


bottom of page