top of page

Jak zvládnout nástrahy, které čekají na mazlíčka během vánočních a silvestrovských oslav

Vánoční a silvestrovské oslavy provázejí nejrůznější tradice, od těch spojených s jídlem a alkoholem, přes zdobení domovů dekoracemi, až po bujaré oslavy příchodu nového roku. Ne všem ale tyto tradice přinášejí klid, pohodu a radost. Jaké největší nástrahy na naše mazlíčky čekají a jak se jim vyhnout? Praktické rady a tipy pro vás připravili veterináři ze Super zoo veterina.Pro domácí mazlíčky mohou být Vánoce i Silvestr provázeny stresem a nebezpečím. Přiznejme si, že sváteční období je hektické a na leccos můžeme během příprav zapomenout. Na naše parťáky čeká nejen venku, ale i doma hned několik nástrah, na které je třeba dávat pozor. Během vánočních svátků patří mezi největší strašáky adventní věnec, stromek nebo různé druhy pokrmů - například napečené cukroví nebo připravené chlebíčky s majonézou. Silvestr s sebou navíc ještě přináší hluk z petard, který všechna zvířata vnímají díky svým mnohonásobně vyvinutějším smyslům více než lidé.

Pozor na dekorace i tradice

Období vánočních svátků je co se týče změny domácnosti pro naše mazlíčky nejvíce viditelné – překvapit nebo ohrozit je můžou nejrůznější vánoční dekorace. Vše začíná malými dekoracemi, ke kterým se postupně přidávají větší, jako je adventní věnec a později i stromeček. Mezi nejnebezpečnější dekorace patří jednoznačně vánoční stromeček. Ten láká naše mazlíčky svou vůní a velikostí, a tak se nemůžeme divit, že se stane novým objektem zájmu. Zejména kočky nekončí pouze u očuchávání, ale snaží se na něj vyšplhat a proměnit ho ve své nové škrabadlo. „Majitelé by měli dávat pozor, aby mazlíček stromek nestrhl, neporanil se o rozbité ozdoby nebo dokonce nekousal zapojený kabel od světýlek. V případě, že dojde k nehodě, je potřeba zvíře odnést do bezpečí a zkontrolovat, zda není zraněné. Zvíře je třeba uklidnit a v případě podezření na vážnější poranění okamžitě navštívit veterináře,“ radí veterinářka MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D. ze Super zoo veterina.


Další nepříjemnou nástrahou jsou různé dobrůtky a pokrmy, které mohou být pro psy a kočky toxické a způsobit závažné otravy. „Mezi nejčastější a nejnebezpečnější patří čokoláda, která způsobuje poruchu srdečního rytmu a kvůli vysokému obsahu tuku může způsobovat zánět slinivky. Dle požitého množství a stavu zvířete může vést k životu ohrožující otravě,“ upozorňuje Dagmar Zähringer a dodává, že mimo čokoládu je také třeba hlídat psy, kočky ale i fretky před požitím hroznového vína či rozinek. U citlivých jedinců může už malá dávka způsobit smrtelné selhání ledvin. Pozor si dejte také na ořechy a suché plody, které nejsou vhodnou pochoutkou pro psy a kočky, hlavně makadamové ořechy, které způsobují zvracení, slabost, třesy a vysokou teplotu. Odolejte o Vánocích psím očím a nepodávejte mazlíčkům potraviny, které jim mohou ublížit a vyhněte se obzvlášť tučných pokrmům, kostem a cukrovinkám a raději kupte kvalitní psí pamlsky nebo hračku. „Pokud zvíře opakovaně zvrací, má průjem, je apatické a zesláblé, nevyčkávejte a okamžitě vyhledejte pomoc veterinárního lékaře, v případě otrav o prognóze rozhodují minuty,“ varuje veterinářka Dagmar Zähringer. Z vánočních rostlin si dejte pozor na vánoční hvězdu a jmelí, ty jsou pro mazlíčky jedovaté.

Jak zvládnout hluk z petard a ohňostrojů

Pro většinu z nás patří silvestr mezi nejveselejší dny v roce. Není tomu tak ale pro naše zvířecí kamarády, kterým hluk z petard a ohňostrojů způsobuje stres. Než se vydáte na pravidelné venčení, doporučujeme vybavit se LED obojkem a svého mazlíčka mít stále na vodítku. Právě v tento den se totiž ztratí nejvíce psů, kteří mohou zpanikařit a kvůli hluku utéct. Pro tyto případy je také důležité, aby měl váš pes obojek s číslem nebo známku. Nejlepším řešením, jak se vyhnout silnějšímu hluku, je odjet mimo větší města, kde budete mít dostatek klidu a pohody. Pokud ale zůstáváte doma, nenechávejte mazlíčka v období ohňostrojů samotného a dodejte mu pocit bezpečí. Jedince, kteří jsou zvyklí žít venku, vezměte na Silvestra domů, zatáhněte závěsy a pustě hudbu, abyste překryli zvuky dělobuchů. Odlákat pozornost od hluku můžete také pomocí různých hraček nebo pamlsků. „Pro opravdu neklidné mazlíčky, kteří zvládají silvestrovské oslavy obzvlášť špatně, doporučujeme začít s přípravou už 14 dní před Silvestrem. Lze podávat speciální krmení nebo uklidňující přípravky na bylinné bázi, které potřebují čas, aby nastoupil účinek. V některých případech lze také použít uklidňující spreje, difuzéry nebo tablety na veterinární předpis. Pokud máte o vašeho mazlíčka strach, neváhejte se obrátit na veterináře, který Vám pomůže vybrat vhodný způsob, jak mu tento den usnadnit,“ dodává veterinářka Dagmar Zähringer.ความคิดเห็น


bottom of page