top of page

Ovlivňuje kvalitu a délku života psů a koček zdravotní stav chrupu?

Věděli jste že špatný stav zubů a dásní může mít nepříznivý vliv na kvalitu a délku života psů a koček? Dle nejnovějších vědeckých studií má až 80 % psů a koček již kolem 3 let života nějakou formu onemocnění parodontu (dásně, tkáně, vazy a kosti kolem zubu). Zvíře častokrát nemusí vykazovat ani žádné příznaky onemocnění nebo bolestivosti, a přitom se může plíživě rozvíjet zánět dásní, který když není včas zdiagnostikován a léčen, může způsobovat vážnější formu bakteriálního zánětu a potřebu ošetření chrupu v celkové anestezii a dlouhodobou komplexní péči.

Které faktory mají vliv na stav chrupu u psů a koček?

Na zdravotním stavu chrupu se podílí více faktorů. Jsou jimi například imunitní systém, přítomnost dalších onemocnění, plemenná predispozice, typ a kvalita krmení a domácí péče o zuby. U psů mají vyšší riziko pro rozvoj onemocnění dásní a zubů malá plemena jako například jorkšírský teriér, pudl, čivava a krátkolebá plemena jako boxer, francouzský buldoček a shih-tzu. U koček je popisovaná predispozice k onemocněním zubů u habešských, somálských, barmských a mainských mývalích koček, a stejně tak jako u psů i u krátkolebých perských a himalájských koček.


stomatologická prohlídka u psa

Od plaku k extrakci zubu

Zdánlivě neškodný biofilm (povlak) kolem zubů se tvoří ze slin a kousků potravy. Plak se usazuje kolem zubů, kde se už za 4-5 dní začnou vyskytovat bakterie, které se dále množí a vytváří různé druhy bakteriálních kmenů. Pokud není zubní plak odstraněn, dojde k mineralizaci a vytvoří se zubní kámen. Zubní kámen a bakterie na něm usazené mohou zvířeti způsobit zánět dásní, který se na jejich okrajích projeví začervenáním. Pokud se v této fázi plak a kámen odstraní a proběhnou preventivní opatření, nedochází k žádnému dalšímu poškození zubů. Když se stav včas nezdiagnostikuje a progreduje, dochází k dalšímu poškozování dásně, k její deformaci a při manipulaci často krvácí. V dalším stadiu už dochází k nezvratným změnám, kdy se obnažují zubní krčky a zánět se šíří dále do zubů a kosti. Posledním stadiem je tmavě zbarvený zubní kámen a uvolněné kořeny zubů. V krajních případech dochází až ke ztrátě zubů.

Podceňovat prevenci se nevyplácí

Dobrý zdravotní stav zubů a dásní má vliv na kvalitu a délku života zvířete. Bakterie usazené kolem zubů se můžou rozmnožit do stádia, kdy pronikají krevním řečištěm do celého těla a přispívají k rozvoji dalších závažných onemocnění, které postihují ledviny, srdce nebo játra a můžou mít zásadní vliv na délku života pacienta. Neignorujte stav zubů vašeho zvířete i když je v mladém věku nebo nevykazuje žádné známky bolestivosti. Nechutenství, odmítání kousat potravu, a bolestivost při příjímání krmiva je většinou známkou již pokročilejšího problému. Čím je problém závažnější, tím větší je riziko potřeby ošetření zubů v celkové anestezii s potřebou extrakce zubů a další medikace. Tak jako u lidí, i u zvířat je důležitá stomatologická prohlídka minimálně jednou ročně. Veterinář spolehlivě rozezná stupeň postižení parodontu a navrhne Vám komplexní smysluplnou péči.

Comments


bottom of page